Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Myszków Rozwija możliwości

miastomyszkow.pl

Mapa

strony

Aktualności

100 lat orkiestry z Mrzygłodu

Filtrowanie aktualności

data od

data do

100 lat orkiestry z Mrzygłodu

Rok 2009 jest dla orkiestry dętej z Mrzygłodu rokiem jubileuszowym, w którym orkiestra kończy już jeden wiek muzykowania. 

Zaczęło się od tego, że mrzygłodzki organista Franciszek Maj, właśnie w 1909 roku utworzył Zespół Instrumentów Dętych w skład którego wchodzili: Franciszek Rok, Piotr Pawlik, Wincenty Rok, Jan Borowski, Ludwik Dzidowski, Wincenty Pachlewski, Teodor Rok, Franciszek Buła i Jan Rusek. Oprócz uświetniania uroczystości religijnych, panowie grywali również na zabawach i weselach. 

W 1916 roku powstaje Mrzygłodzka Straż Ogniow-Ochotnicza, do której zostaje włączona orkiestra, powiększona o 16 osób. Nowym kapelmistrzem zostaje Franciszek Rok, a w latach 1929-1963 kolejno: Piotr Pawlik i Franciszek Maj. W czasie II wojny światowej orkiestra musiała zawiesić swoja działalność a instrumenty przechowywane były w domach Piotra Pawlika i Franciszka Roka. W 1945 roku była to jedyna orkiestra w powiecie zawierciańskim, obsługująca święta  państwowe. Od 1963 roku kapelmistrzem został Stanisław Kuras, który przewodniczył orkiestrze do 1987r. W 1988 funkcję tę przeją dzisiejszy kapelmistrz Władysław Piwowarski.  Kontynuując dzieło swoich poprzedników, nowy kapelmistrz jednak zmienia   oblicze orkiestry. Podejmuje współpracę ze znanymi aranżerami Czesławem Sokalskim, Julianem Kwiatkowskim i nieżyjącym już Marianem Frankowskim. 

Orkiestra ma  w swoim repertuarze utwory kompozytorów muzyki światowej. W 1998r. orkiestra brała udział w festiwalu orkiestr dętych w Moson Magiarowar na Węgrzech.  Z inicjatywy Pana Piwowarskiego orkiestra bierze udział w przeglądach i festiwalach orkiestr dętych zdobywając wiele nagród i wyróżnień.

23

WRZ

2014

1963

razy

czytano

1683/2736

miastomyszkow.pl

Zdjęcie: Miasto Myszków z lotu ptaka.
Logo serwisu.
Zdjęcie: Galeria filmów.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Urząd Miasta Myszków
Zdjęcie: Galeria zdjęć.

Galeria filmów

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Newsletter

Ukryj moduł.