"Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem"

Archiwum Państwowe w Częstochowie uprzejmie informuje, że w związku z trwającą na świecie pandemią choroby zakaźnej COVID-l9 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, w celu zachowania świadectw tego przełomowego momentu w dziejach, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zainicjował akcję "Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)".

Celem tej akcji jest udokumentowanie w różnych formach tego szczególnego czasu poprzez zebranie relacji i materiałów obrazujących życie w tym okresie, które stanowić będą bezcenne źródła historyczne dla kolejnych pokoleń.

Uczestnikami akcji mogą zostać osoby prywatne, stowarzyszenia, fundacje, instytucje, organizacje, wspólnoty społeczne - każdy, kto zechce podzielić się swoimi doświadczeniami i refleksjami w postaci dokumentacji powstałej zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. Zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki, zdjęcia, memy, blogi, vlogi, nagrania audio i wideo, inne formy medialne i materiaty publikowane na stronach internetowych to cenne źródła dokumentujące zjawisko epidemii w naszym kraju, w najbliższym otoczeniu, w życiu codziennym, społecznym, kulturalnym i zawodowym.

Efektem akcji bgdzie wyjątkowa kolekcja dokumentacji z ,,czasów zarazy", stworzona przy współudziale całego społeczeństwa. Powstały w ten sposób zbiór źródeł dotyczących wyjątkowego w dziejach najnowszych Polski doświadczenia, ukaże jego skutki zarówno w wymiarze prywatnym, jak i instytucjonalnym. Przekazane materiały zostaną udostępnione w serwisie Szukaj w Archiwach (www.szukajwarchiwach.gov.pl), gdzie każdy
będzie mógł je przeglądać w formie online.

Szczegóły dotyczące akcji dostępne są m.in. na stronach: www.archiwa.gov.pl, https://archiwarodzinne.gov.pl/archiwum-pandemii-a-d-2020/zalozenia-akcji, www.czestochowa.ap.gov.pl.