Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Myszków Rozwija możliwości

miastomyszkow.pl

Mapa

strony

Aktualności

80. rocznica powstania w getcie warszawskim

Filtrowanie aktualności

data od

data do

80. rocznica powstania w getcie warszawskim

„Musimy być gotowi by umrzeć jako ludzkie istoty”
Odezwa ŻOB, Warszawa, jesień 1942 r.

80 lat temu, 19 kwietnia 1943 r. w utworzonym przez Niemców getcie warszawskim wybuchł największy w okresie II wojny światowej zryw zbrojny Żydów.

W 1940 r. Niemcy, w wydzielonej części Warszawy, utworzyli getto i zamknęli w nim ponad 400 tys. Żydów. Gdy w lipcu 1942 r. rozpoczęła się deportacja do obozu zagłady w Treblince ok. 300 tys. Żydów, poczęły się rodzić w getcie ruchy obronne. Jesienią tego roku młodzież syjonistyczna powołała do życia Żydowską Organizację Bojową (ŻOB), a na przełomie 1942 i 1943 r. powstał Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW). Gdy w styczniu 1943 r. Niemcy rozpoczęli kolejną akcję wysiedleńczą, napotkali na opór zbrojny ŻOB. Przewaga Niemców była niewspółmierna do sił syjonistycznych, niemniej, powstańcy rozpoczęli budowę bunkrów i innych kryjówek obronnych. Do walki z licznymi siłami niemieckimi stanęło ok. 500 członków ŻOB, którego oddziały pod wodzą Marka Edelmana stoczyły największą bitwę powstania w dniach 1-3 maja 1943. Zaledwie kilkudziesięciu powstańcom udało się wydostać kanałami i podziemnymi tunelami. Wielu z nich udusił dym, a inni umierali na własnych warunkach.

W powstaniu zostało zamordowanych ok. 12 tys. Żydów. Strażnikiem pamięci powstania w getcie warszawskim do końca swojego życia był Marek Edelman, który w każdą rocznicę powstania otrzymywał od anonimowej osoby bukiet żonkili. Kwiaty te, najczęściej też składano w symbolicznych miejscach, upamiętniających te tragiczne wydarzenia jako symbol zbiorowej pamięci, szacunku i nadziei. Dzisiaj są symbolem powstania w getcie warszawskim. Coroczny „Marsz Żywych” to nie tylko oddawanie hołdu poległym i pomorowym, to zwycięstwo nad jedną z wielu zbrodni II wojny światowej.         

19

KWI

2023

1234

razy

czytano

146/3348

miastomyszkow.pl

Zdjęcie: Miasto Myszków z lotu ptaka.
Logo serwisu.
Zdjęcie: Galeria filmów.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Urząd Miasta Myszków
Zdjęcie: Galeria zdjęć.

Galeria filmów

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Newsletter

Ukryj moduł.