miastomyszkow.pl
Weź udział w warsztatach o przyszłości ...
20
sty
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miasta Myszków. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
„Musimy być gotowi by umrzeć jako ludzkie istoty”
Odezwa ŻOB, Warszawa, jesień 1942 r.
80 lat temu, 19 kwietnia 1943 r. w utworzonym przez Niemców getcie warszawskim wybuchł największy w okresie II wojny światowej zryw zbrojny Żydów.
W 1940 r. Niemcy, w wydzielonej części Warszawy, utworzyli getto i zamknęli w nim ponad 400 tys. Żydów. Gdy w lipcu 1942 r. rozpoczęła się deportacja do obozu zagłady w Treblince ok. 300 tys. Żydów, poczęły się rodzić w getcie ruchy obronne. Jesienią tego roku młodzież syjonistyczna powołała do życia Żydowską Organizację Bojową (ŻOB), a na przełomie 1942 i 1943 r. powstał Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW). Gdy w styczniu 1943 r. Niemcy rozpoczęli kolejną akcję wysiedleńczą, napotkali na opór zbrojny ŻOB. Przewaga Niemców była niewspółmierna do sił syjonistycznych, niemniej, powstańcy rozpoczęli budowę bunkrów i innych kryjówek obronnych. Do walki z licznymi siłami niemieckimi stanęło ok. 500 członków ŻOB, którego oddziały pod wodzą Marka Edelmana stoczyły największą bitwę powstania w dniach 1-3 maja 1943. Zaledwie kilkudziesięciu powstańcom udało się wydostać kanałami i podziemnymi tunelami. Wielu z nich udusił dym, a inni umierali na własnych warunkach.
W powstaniu zostało zamordowanych ok. 12 tys. Żydów. Strażnikiem pamięci powstania w getcie warszawskim do końca swojego życia był Marek Edelman, który w każdą rocznicę powstania otrzymywał od anonimowej osoby bukiet żonkili. Kwiaty te, najczęściej też składano w symbolicznych miejscach, upamiętniających te tragiczne wydarzenia jako symbol zbiorowej pamięci, szacunku i nadziei. Dzisiaj są symbolem powstania w getcie warszawskim. Coroczny „Marsz Żywych” to nie tylko oddawanie hołdu poległym i pomorowym, to zwycięstwo nad jedną z wielu zbrodni II wojny światowej.
miastomyszkow.pl
20
sty
2025
Więcej
miastomyszkow.pl
16
sty
2025
Więcej
miastomyszkow.pl
16
sty
2025
Więcej
miastomyszkow.pl
15
sty
2025
Więcej
miastomyszkow.pl
15
sty
2025
Więcej
miastomyszkow.pl
10
sty
2025
Więcej
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.
Ukryj moduł.