Fundusze UE - nie wszystkie wykorzystane

Fundusze UE - nie wszystkie wykorzystane

Pieniądze jakie może otrzymać gmina z  różnego rodzaju dofinansowań, czy funduszy unijnych zawsze budziły emocje. Wbrew pozorom dorobek miasta w tym zakresie wcale nie jest wąski. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że samo przyznanie środków to tylko pół sukcesu. By owe pieniądze Miasto mogło otrzymać Rada Miasta Myszkowa, w swojej  uchwale, musi zagwarantować  pozostałą kwotę danej inwestycji czyli mówiąc językiem potocznym „dołożyć resztę”.

Poniżej prezentujemy dofinansowania i jak będzie można zauważyć, niektóre z nich nie cieszyły się poparciem Rady, w związku z czym z niektórych inwestycji po prostu nie będzie. Poniżej drukujemy wykaz zadań na które Miasto Myszków otrzymało dofinansowanie.

Zadania inwestycyjne współfinansowane z dotacji krajowych

1. Termomodernizacja Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Myszkowie polegająca na ociepleniu budynku, modernizacji węzła cieplnego oraz częściowej modernizacji instalacji c.o.
Wartość otrzymanej dotacji wynosi 105 480 zł, a wartość otrzymanej pożyczki wynosi 389 914 zł, która podlega umorzeniu w wysokości 50%.
Łączna wartość pomocy z umorzeniem wyniesie 300 437 zł – realizacja do 31 grudnia br.

2. Budowa na terenie Zespołu Szkół Publicznych nr 5 w Myszkowie boiska rekreacyjnego o sztucznej nawierzchni do piłki nożnej, ogólnie dostępnego dla dzieci i młodzieży.
Wartość otrzymanej dotacji wynosi 300 000 zł- inwestycja skończona

3. Budowa kompleksu boisk sportowych w ramach programu „Moje boisko-ORLIK 2012”
Wartość dotacji zagwarantowanej dla miasta wyniosła 666 000 zł, jednakże z powodu braku podjęcia uchwały o zabezpieczeniu pozostałych środków na realizację zadania  przez Radę Miasta Myszkowa wniosek został odrzucony- dofinansowanie odrzucone przez Radę Miasta Myszkowa

Zadania inwestycyjne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej (dane dotyczące dofinansowania podano na podstawie decyzji o przyznaniu dofinansowania)

1. „e-Myszkovia”- Rozwój elektronicznych usług publicznych.
Wartość dofinansowania wyniesie 513 703,57 zł- w trakcie realizacji wspólnie ze Starostwem

2. „Słoneczny basen w Myszkowie” - wykorzystanie energii słonecznej do produkcji energii cieplnej służącej do wytwarzania ciepłej wody użytkowej na potrzeby krytej pływalni w Myszkowie i biura MOSiR w Myszkowie.
(projekt polega na budowie instalacji kolektorów słonecznych na budynku MOSiR).
Wartość dofinansowania wyniesie 589 461,31 zł- realizacja do 30 października br

3. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Myszkowa – etap I i II
Wartość dofinansowania wyniesie 9 258 492, 79 zł, a wartość pożyczki, która ulega umorzeniu w wysokości 50% wyniesie 4 497 408 zł.
Łączna wartość pomocy z umorzeniem wyniesie 11 507 196,79 zł – w trakcie realizacji

Zadania inwestycyjne planowane do realizacji przy udziale funduszy UE to

1. Myszkowskie Centrum Inicjatyw Gospodarczych na terenie hal fabrycznych  z początku XX wieku – Myszków ul. Kościuszki 12
Wartość dofinansowania wyniesie 1 193 548,88 zł.
Uwaga!
Projekt pozytywnie oceniono w pierwszym etapie oceny. Brak zabezpieczenia finansowego ze strony miasta Myszkowa spowoduje jego odrzucenie. Dotychczas Rada Miasta nie wyraziła zgody na jego realizację.

2. „Mrzygłodzki rynek” - rewitalizacja rynku w Myszkowie-Mrzygłodzie jako przestrzeni publicznej miasta.
Wartość dofinansowania wyniesie 651 507, 28 zł.
Projekt pozytywnie oceniono w pierwszym etapie oceny.