Informacja - wymiana i unieważnianie dowodów osobistych

Informacja - wymiana i unieważnianie dowodów osobistych

Wydział Spraw Obywatelskich i Ewidencji Gospodarczej Urzędu Miasta Myszkowa przypomina obowiązujące zasady dotyczące wymiany i unieważniania dowodów osobistych.

Sprawy związane z wymianą i unieważnianiem dowodów osobistych reguluje Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.Nr 195, poz.1198), która weszła w życie 1 stycznia 2009r.

Kiedy trzeba wymienić dowód osobisty?

Art.40 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych nakłada na posiadacza dowodu osobistego obowiązek jego wymiany w przypadku:

- zmiany danych zamieszczonych w dowodzie – w terminie 14 dni od dnia doręczenia dokumentu potwierdzającego zmianę danych ( w przypadku osób przebywających za granicą termin ten wynosi 3 miesiące);
- uszkodzenia dowodu osobistego lub zaistnienia innej okoliczności utrudniającej ustalenie tożsamości  osoby – niezwłocznie;
- upływu terminu ważności dowodu osobistego – nie później niż 30 dni przed upływem tego terminu.

Kiedy dowód jest unieważniany?

Przepisy ustawy przewidują unieważnienie dowodu osobistego przez organ, który go wydał (wójta, burmistrza, prezydenta miasta):

- z dniem zawiadomienia o utracie dokumentu, jego zniszczeniu lub z dniem przekazania przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego;
- z dniem utraty obywatelstwa polskiego przez posiadacza dowodu;
- z dniem zgonu posiadacza dowodu;
- z dniem odbioru dowodu osobistego wydanego w miejsce poprzedniego;
- po upływie 3 m-cy od dnia zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie (w przypadku osób przebywających za granicą termin ten wynosi 4 m-ce).

Należy pamiętać, że osoby posiadające nieważny dowód osobisty mają trudności z załatwieniem spraw w urzędach, sądach czy bankach. Bez ważnego dowodu tożsamości nie można przekroczyć granicy ani zawrzeć małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego.

Warto wiedzieć:

- Utratę dowodu osobistego należy zgłosić osobiście do najbliższego organu gminy
- Sprawy związane z dowodami osobistymi mieszkańcy Myszkowa mogą załatwić w Wydziale Spraw Obywatelskich i Ewidencji Gospodarczej Urzędu Miasta Myszkowa przy ul. Kościuszki 26 (I piętro, pokój 157).