O przystankach, remontach dróg i nie tylko

O przystankach, remontach dróg i nie tylko

W dniu  11 kwietnia 2008r. komisja  w  składzie:
Anna Sitek - Inspektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej i Inwestycji Urzędu Miasta Myszkowa,
Grzegorz Janas - Prezes Spółki  P.U.K. „SANiKO”
Roman Włodarski - Kierownik Zakładu Komunikacji Miejskiej P.U.K. SANiKO” Sp. z o.o., dokonała kontroli  przystanków komunikacji miejskiej  na terenie miasta Myszkowa.
Właścicielem urządzeń przystankowych jest Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „SANiKO” Sp. z o.o. - wykonawca usługi w zakresie przewozów pasażerskich środkami komunikacji miejskiej w Myszkowie.  Kontrolą objęto  wszystkie przystanki komunikacji miejskiej  w ilości 180 szt. (27 przystanków jest wyposażone w wiaty przystankowe).

W trakcie kontroli ustalono, że jeden przystanek z łącznej liczby 180 przystanków, usytuowany przy Al. Wolności - Szpital jest  najbardziej zdewastowanym przystankiem w mieście. Przystanek ten został  opisany w lokalnej gazecie „Kurier Jurajski”. Podczas wizji stwierdzono: wyrwany kosz na śmieci, wybitą szybę w wiacie przystankowej, pozostałe szyby oklejone plakatami oraz pozostałości po starych plakatach, zaśmiecenie przystanku butelkami po alkoholu i puszkami po piwie oraz papierami.  Firmie „SANiKO” dobrze znany jest ten przystanek. Często dokonywane są na tym przystanku: naprawy urządzeń przystankowych i  wymiana szyb.
Drugim przystankiem również często dewastowanym jest  przystanek  usytuowany na Osińskiej Górze, przy szpitalu. W przystanku zostały powybijane szyby w wiacie, skradziony kosz.
Pozostałe przystanki są dość dobrze utrzymane, chociaż wiaty przystankowe usytuowane w centrum miasta są oklejone plakatami. Wiaty usytuowane na obrzeżach miasta są czyste i tylko istnieją znikome ślady po plakatach.
Na niektórych przystankach brakuje koszy na śmieci i ławeczek (zostały skradzione) oraz nowych znaków D15. Ponadto niektóre zamontowane kosze wymagają umycia lub odnowienia.
W najlepszym stanie technicznym oraz porządkowym są przystanki usytuowane na obrzeżach miasta m.in. w obrębach Mrzygłód, Będusz. Przystanek usytuowany przy ul. Pułaskiego w kierunku dzielnicy Będusz przy Zespole Szkół Zawodowych został zgodnie z zaleceniem Burmistrza Miasta odnowiony i wyposażony w kosz na śmieci oraz rozkład jazdy. Podczas kontroli stwierdzono brak ławki, która została skradziona oraz ponowne zniszczenie ścian murowanego przystanku.
Przystanek usytuowany po przeciwnej stronie miał być odnowiony i wyposażony w brakujące urządzenia przez PKS. Do chwili obecnej ze strony PKS nie zrobiono nic w kierunku zmiany wizerunku tego przystanku.
Generalnie przystanki autobusowe  nie należące do „SANiKO”, z których korzystają inni przewoźnicy na terenie miasta, są w bardzo złym stanie. Przystanki te są zdewastowane, brudne, zaśmiecone, niewyposażone w kosze na śmieci, ławki, słupki przystankowe z znakami D15. Wiele z tych przystanków ma uszkodzoną konstrukcję i jest pozarastanych krzewami np. przystanek w obrębie Potasznia.

Urząd Miasta po zakończonej kontroli zobowiązał Firmę „SANiKO” do usunięcia wszystkich nieprawidłowości  w utrzymaniu przystanków autobusowych i do bezwzględnego przestrzegania warunków umowy na wykonanie usługi w zakresie przewozu pasażerów autobusami komunikacji miejskiej  na terenie miasta Myszkowa.
Ze strony Urzędu Miasta są przeprowadzane sukcesywne kontrole w zakresie realizacji umowy, z których są sporządzane protokóły pokontrolne. W wyniku zaleceń pokontrolnych wydanych przez Urząd Miasta, Spółka  „SANiKO” wykonała szereg prac i poniosła całkiem niemałe wydatki na poprawę wyposażenia i estetyki przystanków autobusowych.
Poniżej wykaz przystanków autobusowych komunikacji miejskiej w Myszkowie.

Remonty cząstkowe nawierzchni asfaltowych dróg gminnych w Myszkowie
Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych „MYSZKÓW” wykonuje prace związane z remontem nawierzchni bitumicznych dróg gminnych w Myszkowie zgodnie z zawartą umową.
Wykonano remonty cząstkowe jezdni następujących ulic: Jedwabna (przebudowa przełomu), Krótka, Modrzejewska, Plac Dworcowy, 3 Maja, Plac Dworcowy, 1 Maja,  Spółdzielcza, Kościelna, Strażacka, Polna, Spółdzielcza, Kwiatkowskiego, Jana Pawła II, Wyszyńskiego.

Remont nawierzchni gruntowych dróg gminnych w Myszkowie
Wykonawca – firma „KAFAWOX” wykonał remont nawierzchni gruntowych ulic: Nierada, Chopina, Porębska, Budowlana, Chmurna, Ogrodowa, Staszica oraz rozpoczęto remont ul. Wesołej. W trakcie wykonania jest fragment remontowanej drogi prowadzącej do Kolonii Remby.

Czyszczenie wpustów ulicznych, przykanalików oraz studni rewizyjnych kanalizacji deszczowych w dogach gminnych
Od dnia 09.04.2008r. wykonywane jest czyszczenie wpustów ulicznych, przykanalików oraz studni rewizyjnych kanalizacji deszczowych w dogach gminnyc  Wykonawcą usługi jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. ul. Powstańców 13,  41-300 Dąbrowa Górnicza. W okresie objętym informacją wykonano czyszczenie następujących wpustów ulicznych:
Zaplanowano do udrożnienia następujące wpusty uliczne:
­ w ul. Piłsudskiego     2 szt.,
­ w ul. Kościuszki   10 szt.,
­ w ul. Kopernika  12 szt.,
­ w ul. Waryńskiego    8 szt.,
­ w ul. Jedwabna   14 szt.,
­ w ul. 8 Marca     6 szt.,
­ w ul. Partyzantów    6 szt.,
­ w ul. Kościelna     6 szt.,
­ w ul. Wyszyńskiego    8 szt.,
­ w ul. Skłodowskiej   12 szt.,
Razem     84 szt.

Usługa będzie wykonywana jeszcze w następnym tygodniu.

Likwidacja dzikich wysypisk śmieci
Została przygotowana umowa na likwidację dzikich wysypisk śmieci. Umowa zostanie zawarta z SANiKO Sp. z o.o. w Myszkowie. Usługa polega na zebraniu, załadunku, transportu do miejsca unieszkodliwiania oraz unieszkodliwieniu odpadów na składowisku. Na wykonanie tej usługi Gmina Myszków przeznaczyła w 2008r. 25.000 zł.