Kto powinien opiekować się Waszą pociechą ? - ankieta

Kto powinien opiekować się Waszą pociechą ? - ankieta

Niania? Opiekun dzienny? Klub dziecięcy? Żłobek? Kto Państwa zdaniem powinien opiekować się Waszą pociechą?
Z jakiej formy opieki najchętniej byście skorzystali ?

Od dnia 4 kwietnia tego roku obowiązuje nowa ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3, określająca cztery sposoby sprawowania opieki na dziećmi: niania dzienny opiekun, klub dziecięcy oraz żłobek.

1. Niania
Sprawuje opiekę nad dziećmi od 20 tygodnia życia do 3 lat. Niania, jako osoba  fizyczna, opiekuje się dzieckiem na podstawie umowy o świadczenie usług, zawartej z rodzicami (opiekunami  prawnymi dziecka). W tym przypadku składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz zdrowotne opłaca ZUS – od podstawy stanowiącej kwotę nie wyższą niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Od podstawy stanowiącej kwotę nadwyżki nad  kwotę minimalnego wynagrodzenia, różnicę opłaca rodzic/opiekun prawny.

2. Opiekun dzienny
Sprawuje opiekę nad dziećmi od 20 tygodnia życia do 3 lat. Umowę z  opiekunem  zawiera burmistrz, który wybiera osobę w drodze otwartego konkursu ofert, biorąc  pod uwagę jego kwalifikacje i doświadczenie w pracy z dziećmi. Dzienny opiekun  sprawuje opiekę maksymalnie nad 5-giem dzieci, w swoim lokalu lub lokalu  udostępnionym przez gminę. Opłatę za pobyt i wyżywienie dziecka ustala  rada miasta uchwałą.

3. Klub dziecięcy
Sprawuje opiekę nad dziećmi od ukończenia 1 roku życia do 3 lat. Opieka nad dzieckiem trwa do 5 godzin dziennie. W zajęciach prowadzonych w klubie dziecięcym  mogą również uczestniczyć rodzice (opiekun prawny). Opłatę za pobyt i wyżywienie  dziecka ustala podmiot, który utworzył jednostkę.

4. Żłobek
Sprawuje opiekę nad dziećmi od 20 tygodnia życia do 3 lat. Dziecko może przebywać w żłobku od poniedziałku do piątku do 10 godzin dziennie. Opłatę za pobyt dziecka i wyżywienie ustala podmiot, który utworzył żłobek.

Chcemy znać Państwa o opinię na temat formy opieki najlepszej dla Waszego dziecka.

Proszę wypełnić ankietę dla rodziców:

Formularz ankiety jest dostępny:
- na biurze podawczym Urzędu Miasta
- w przedszkolach – od 1 do 15 września 2011r.
- poniżej – plik w załączeniu.

Wypełnione formularze można:
- przesłać na adres: Urząd Miasta ul. Kościuszki 26, 42-300 Myszków
- pozostawić na biurze podawczym Urzędu (adres jak wyżej)
- pozostawić w przedszkolu - od 1 do 15 września 2011r.