Pamiętajmy o Powstańcach

Pamiętajmy o Powstańcach

Rok 2011 przywołuje wśród wszystkich mieszkańców Województwa Śląskiego: Górnoślązaków, Mieszkańców Zagłębia, Podbeskidzia, Ziemi Częstochowskiej - etos wielkiego zrywu powstańczego, jakim było kolejne, III Powstanie Śląskie. Dopełniło Ono marzenia wielu pokoleń mieszkańców Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego łączności z Macierzą Polską. Chyląc głowy przed Wojciechem Korfantym, Michałem Grażyńskim oraz tysiącami innych Powstańców, pamiętamy, jak wiele Naród i Państwo Polskie Im zawdzięcza. Jednocześnie sięgamy pamięcią do innych wielkich wydarzeń, owianych etosem walki niepodległościowej. Winniśmy pamięć i cześć bohaterom tamtych dni.

Tutaj, w Województwie Śląskim, wespół ze środowiskami weteranów walk o niepodległość oraz środowiskami żołnierskimi, prosimy o włączenie się w akcję na rzecz nadania obchodom kolejnej rocznicy tego wydarzenia charakteru szczególnego. Pragniemy, by w rocznicę godziny „W" na minutę zamarł ruch w całym kraju. Towarzyszyć temu powinno włączenie syren i klaksonów samochodowych 1 sierpnia o godzinie 17.00. Dla podkreślenia rangi wydarzenia, jakim był wybuch Powstania Warszawskiego, zwracamy się również z propozycją wywieszenia flag narodowych w miejscach publicznych oraz prywatnych domach.

Mamy gorącą nadzieję na wspólne uczczenie Wielkich Idei i heroizmu bohaterów Warszawskiego Powstania, a poprzez to - symboliczne uczczenie bohaterów wszystkich Powstań Narodowych, na Tej Ziemi zaś w sposób wyjątkowy bohaterów Powstań Śląskich.