Komunikat UM w sprawie SANiKO

Komunikat UM w sprawie SANiKO

Niedobrze się stało, że SANiKO przegrało przetarg na komunikację miejską. Spółka zaryzykowała, wypowiadając przed czasem umowę, mając pełną wiedzę, że w tej sytuacji gmina musi ogłosić przetarg.

Licząc, że nikt do przetargu nie stanie, SANiKO zaproponowało kwotę 6,19 zł. za wozokilometr. Niestety, nawet gdyby nie zgłosił się drugi oferent, to gmina musiałaby unieważnić przetarg, bowiem na taką kwotę nie ma pokrycia w budżecie. Do przetargu stanęła firma, która dała cenę prawie o połowę niższą. Tym samym, 21 kierowców i 5 pracowników technicznych może stracić pracę, a nie jak podał, w jednej z lokalnych gazet prezes Janas – 48.

Ponieważ SANiKO wypowiedziało umowę, która została zawarta w wyniku wygranego przez nią przetargu w ubiegłym roku, nie było innej możliwości prawnej, jak ogłoszenie kolejnego przetargu. Dlatego wypowiedź prezesa Janasa zawarta w wywiadzie, w jednej z gazet wskazująca na możliwość powierzenia usługi na komunikację miejską spółce SANiKO z pominięciem przetargu jest nieprawdziwa i prezes miał pełną wiedzę na ten temat.

Firma LZ Apolinary Lazar, Marcin Lazar Spółka Jawna, Zendek podając cenę 3,81 zł. za wozokilometr, wobec stawki SANiKO 6,19 zł., wygrała przetarg. Z tego tytułu, w ciągu roku, gmina zapłaci firmie LZ Apolinary,Marcin Lazar 1.752.186 zł. Gdyby Spółka SANiKO wygrała przetarg, miasto musiałoby zapłacić 2.846.728 zł. rocznie. Daje to w ciągu jednego roku różnicę w kwocie 1.094.542 zł. W okresie, na jaki zostanie zawarta umowa, czyli od 1.11.2011 do 31.12.2013 różnica między ofertami wyniesie 2.365.525 zł.

Prawdą jest również, że przez ostatnią dekadę Spółka nie zaproponowała dobrego planu działania. Trudno jest  nazwać prośby o stałe dofinansowywanie Spółki, jakimkolwiek planem działania. Program, jaki prezes Janas przedstawił Radzie Miasta i burmistrzowi budził szereg pytań i nie kierował Spółki na poszukiwanie nowych zleceń, a koncentrował się jedynie na oparciu kluczowych zadań dla SANiKO o budżet miasta. Dzisiejszy stan finansów miasta i wpływ kryzysu gospodarczego powodują, że budżet miasta nie może udźwignąć takich zadań działania, które z różnych względów opłacają się innym podmiotom, spółce SANiKO przynoszą straty. Decyzje Prezesa o rezygnacji z kolejnych rodzajów działalności staną się przedmiotem oceny przez Radę Nadzorczą, na prośbę burmistrza Żaka. Przed Radą Nadzorczą stają niebywale trudne zadania dotyczące m.in. oceny dotychczasowych działań prezesa i wytyczenie dalszego kierunku ratowania spółki.