Nowy system gospodarki odpadami - ankiety

Nowy system gospodarki odpadami - ankiety

Szanowni Państwo!
Przed nami bardzo wiele pracy i zmian w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Dlatego też pozwalam sobie skierować do Państwa to pismo wraz z ankietą, licząc na Państwa zrozumienie i współpracę.

Od stycznia bieżącego roku zmieniła się ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która reguluje sposób postępowania z wytwarzanymi przez mieszkańców naszego kraju odpadami komunalnymi, czyli wszystkimi tymi, które wytwarzane są także w Państwa gospodarstwach domowych. Zamiarem ustawodawcy było stworzenie takiego systemu gospodarki odpadami, który zapobiegnie powstawaniu dzikich wysypisk śmieci.
Osiągniecie założonych celów, przy jednoczesnym stworzeniu warunków dogodnych dla każdego mieszkańca, szczególnie pod względem ekonomicznym, powinno być naszym wspólnym celem. Uważam, że jest to możliwe przy współpracy służb gminnych oraz wszystkich wytwórców odpadów. Stąd moja ogromna prośba, o rzetelne wypełnienie załączonej ankiety i dostarczenie  jej do Urzędu Miasta, w sposób dogodny dla Państwa.

Informacje, o które pozwoliliśmy sobie Państwa zapytać, będą kluczowe do stworzenia nowego systemu, opartego na znowelizowanej ustawie. Nowelizacja owa polega na tym, iż żadne z gospodarstw domowych czy instytucji nie zawiera indywidualnej umowy na wywóz odpadów. Dla całego miasta czyni to Gmina, w drodze przetargu. Każdy mieszkaniec czy instytucja, opłatę za wywóz odpadów będzie uiszczała do gmin. Suma wpłat sfinansuje cały system odbioru i zagospodarowania odpadów. Stąd też, bezwzględna konieczność zebrania od Państwa maksimum informacji, które będą podstawą do wyliczenia wysokości stawki tzw. „opłaty śmieciowej”.

Nowe zasady zbiórki odpadów, na terenie całego kraju, zaczną funkcjonować od 1 lipca 2013. Do tego czasu musimy wszyscy rzetelnie przygotować się do tego zadania. Jest ono tym ważniejsze, że przecież chodzi o nasze finanse. Dlatego też, tak bardzo ważny jest zwrot dobrze wypełnionych ankiet. Poważne potraktowanie ankiety jest jedyną drogą najlepszego przygotowania gminy Myszków do stworzenia nowego systemu gospodarki odpadami.

Burmistrz Miasta Myszkowa
Włodzimierz Żak