"Prosto do Europy"

15 maja br. z Zastępcą Burmistrza Miasta Rafałem Gilem oraz Kierownikiem Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Krystyną Jasińską, spotkali się przedstawiciele fundacji DOMIN Elzbieta Pomaska, dyrektor programu „Uliczka terapeutyczna”, Jacek Alaba, prezes Fundacji oraz Andrzej Jastrzębski Radny Powiatu Myszkowskiego, w celu objęcia dzieci z Myszkowa programem „Prosto do Europy”.

14 czerwca (sobota) 2008r. w czterech szkołach na terenie Gminy Myszków:

Zespół Szkół Publicznych  Nr 1 ul. Leśna 1
Zespół Szkół Publicznych  Nr  3 ul. Kościuszki 30
Zespół Szkolno Przedszkolny Nr 4 ul. Traugutta 43
Zespół Szkół Publicznych Nr 5 ul. Sikorskiego 20 a,

będą prowadzone badania przesiewowe wad postawy u wszystkich dzieci z terenu gminy od 6 – 14 lat przez lekarzy wolontariuszy z Myszkowa pod okiem 4 wybitnych specjalistów z kliniki ortopedii z Poznania.

Fundacja POLSAT objęła patronat nad programem "Prosto do Europy", który powstał z inicjatywy Elżbiety Pomaski w 2001 roku. Celem programu jest rozpoznanie stopnia zaawansowania wad postawy u dzieci w wieku 6-14 lat oraz przedsięwzięcie działań zmierzających do zahamowania procesu powstawania i utrwalania się tych wad.

Program realizowany jest w trzech etapach:
- prowadzenie badań przesiewowych wad postawy u dzieci w wieku 6-14 lat w różnych Gminach na terenie całej Polski
- organizowanie szkoleń dla lekarzy pierwszego kontaktu, przygotowujących do wczesnego wykrywania wad postawy oraz warsztatów dla nauczycieli wychowania fizycznego i rehabilitantów, umożliwiających wymianę doświadczeń i nabywania nowej wiedzy na temat pracy z dzieci z określonymi wadami.
- tworzenie - w Gminach biorących udział w programie "Prosto do Europy" modelowych "pracowni" wad postawy, których celem byłoby kształtowanie aktywnego stosunku dzieci i młodzieży do własnego zdrowia i kondycji fizycznej.

Przewidywane efekty programu "Prosto do Europy":
- uświadomienie społeczeństwu polskiemu fatalnej kondycji fizycznej najmłodszych Polaków oraz skutków jakie z tego faktu wypływają: społecznych, ekonomicznych itp.
- zaangażowanie się w działanie niezbędne do realizacji programu Prosto do Europy władz samorządowych i społeczności lokalnych
- opracowanie standardów wad postawy w Polsce i w oparciu o standardy obowiązujące w Finlandii, Austrii, Niemczech i Francji, zaproponowanie procedur, które mogłyby sytuację w Polsce poprawić.
- stworzenie bazy materiałów informacyjnych - dotyczących problemów związanych z wadami postawy i szkoleniowych, pomagających te problemy rozpoznawać i rozwiązywać (plakaty, ulotki, kasety itp.)
- powstanie pracowni i klubów skupiających dzieci i młodzież pragnącą prowadzić zdrowy, aktywny styl życia, chcących i umiejących do takiego stylu zachęcać i przekonywać kolegów.

Do dziś przebadano ponad 20 000 dzieci w kilkunastu gminach. Zostały przeprowadzone szkolenia dla ponad 90 lekarzy i nauczycieli wychowania fizycznego.

Program "Prosto do Europy" otrzymał wyróżnienie w konkursie Sukces Roku 2004 w kategorii Lider Roku - działalność charytatywna.

Fundacja Polsat stworzyła dla programu "Prosto do Europy"  13 w pełni wyposażonych pracowni rehabilitacyjnych, w których prowadzona jest terapia dzieci.  Pracownie powstały w Mariampolu, Bystrzycy Kłodzkiej, Lądku Zdroju, Jastrowie, Kroczycach oraz  w Radomiu. W Radomiu funkcjonuje  5 pracowni rehabilitacyjnych wyposażonych przez Fundację Polsat.