Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Myszków Rozwija możliwości

miastomyszkow.pl

Mapa

strony

Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Narodowe Święto Niepodległości

Zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach 90. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Program uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 11. Listopada 2008r.

 

11 Listopada (wtorek) – 90. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Godz. 10.00 Zbiórka uczestników uroczystości (plac przed Kościołem parafialnym pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika)

Godz. 10.15 Msza Św. w intencji Ojczyzny Kościół parafialny pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika. Mszę celebruje ks. kan. Stefan Jachimczak.

Godz. 11.30 Przemarsz uczestników uroczystości, pocztów sztandarowych pod Pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską; złożenie kwiatów. Kwiaty składają przedstawiciele władz miasta, powiatu, organizacji pozarządowych, organizacji kombatanckich, szkół.

Godz. 17.00 Koncert Galowy XIII Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej - Myszków 2008; Miejski Dom Kultury w Myszkowie


Impreza towarzysząca:

7 Listopada (piątek) – „Znaki państwa polskiego: herb, barwy, hymn”

Godz. 13.00 Wystawa przygotowana przez Miejski Dom Kultury wspólnie z Muzeum Niepodległości w Warszawie, przedstawiająca naczelne symbole państwowe Polski, silnie zrośnięte z tradycją narodową
Miejski Dom Kultury w Myszkowie

Ekspozycja ukaże w rozwoju historycznym znaki-symbole naszej państwowości. Znaki te - Orzeł Biały, barwy biała i czerwona oraz hymn - przetrwały liczne burze dziejowe. Są niezwykle istotną treścią naszej kultury i osnową polskości. Wystawę, poprzednio prezentowaną w Sejmie RP, przygotowuje się na podstawie bogatego materiału ikonograficznego od czasów średniowiecznych do współczesnych.
Szczególne miejsce w ekspozycji symboli Polski zajmie znak nadrzędny - herb państwowy, którego dzieje będą ukazane od królewskiej koronacji Przemysła II w 1295 roku - kiedy to Orzeł, występujący jako godło osobiste i dynastyczne licznych książąt piastowskich, podniesiony został do rangi herbu Królestwa Polskiego - po narodziny III Rzeczypospolitej, która w 1989 roku przywróciła godłu jego pierwotną postać - w koronie. Na wystawie prezentowane będą symbole państwowe Rzeczypospolitej w latach 1295-1795, w czasie niewoli narodowej i polskich walk o niepodległość oraz herb i barwy odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939 i pod rządami obcego nadania 1939-1989.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Część z nich powstała w oparciu o kolekcje kilkunastu muzeów, bibliotek i archiwów, w tym z Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Historycznego m.st. Warszawy i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

23

WRZ

2014

1510

razy

czytano

1634/2733

miastomyszkow.pl

Zdjęcie: Miasto Myszków z lotu ptaka.
Logo serwisu.
Zdjęcie: Galeria filmów.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Urząd Miasta Myszków
Zdjęcie: Galeria zdjęć.

Galeria filmów

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Newsletter

Ukryj moduł.