Medale dla Burmistrzów

Medale dla Burmistrzów

Miłym akcentem  obchodów 64. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w dniu 8 maja był moment wręczenia medali i dyplomów uznania za wspieranie działalności Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę dla Burmistrza Janusza  Romaniuka i Z-cy Burmistrza Rafała Gila.

Gratulacje i słowa podziękowania w imieniu Stowarzyszenia  odznaczonym złożył Przewodniczący Zarządu Głównego Józef Sowa. "Dziękując Panom za wspieranie naszej organizacji proszę o przyjęcie medali i dyplomów uznania. Dobrze, że w miastach są włodarze, którzy potrafią zrozumieć ideę i potrzebę funkcjonowania Stowarzyszenia'".

Burmistrz J. Romaniuk i z-ca R. Gil znaleźli się w bardzo elitarnym towarzystwie, bowiem wśród odznaczonych znajdują się m.in. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Włodzimierz Bonusik, Prezes Banku PKO BP Andrzej Podsiadło, Ambasador Austrii w Polsce dr Georg Weiss, Rektor Uniwersytetu Humbolda w Berlinie prof. Heinrich Fink.

Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę działa od roku 1988 a od 1992 ściśle współpracuje z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie. Stowarzyszenie wydało szereg opracowań książkowych, video i DVD, przygotowało i zorganizowało wystawy w różnych regionach kraju. Od dwóch lat przy udziale Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” prowadzi  Dom Pamięci i Przyszłości w Łodzi. Celem Stowarzyszenia jest zachowanie w pamięci pokoleń, prawdy o tragicznych wydarzeniach II wojny i tragiźmie ludzi tamtego okresu.