90 lat PKOl-u

W dniu 23 października br. odbyły się obchody 90. rocznicy powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Obchody rocznicowe objął swoim patronatem burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk.

W zorganizowanych uroczystościach zaprezentowany został dorobek regionu w ruchu olimpijskim, osiągnięcia naszych sportowców w Igrzyskach Olimpijskich. Podczas jubileuszu PKOl zostały przeprowadzone turnieje, które odbyły się w ZSP nr 5: turniej piłki siatkowej chłopców, dziewcząt oraz drużyn mieszanych, w którym zmierzyły się dwie szkoły - gimnazjum Nr 5 z Myszkowa oraz gimnazjum z Siewierza a także turniej piłki nożnej.

Turniej piłki siatkowej:
Chłopcy:
Gim. nr 5 Myszków (2-0) Gim. Siewierz
Dziewczęta:
Gim. nr 5 Myszków (2-0) Gim. Siewierz
Drużyny mieszane:
Gim. nr 5 Myszków (2-1) Gim. Siewierz

Turniej piłki nożnej:
W turnieju piłki nożnej udział wzięły dwa myszkowskie gimnazja: gimnazjum nr 5 w Myszkowie im. Roberta Schumana oraz gimnazjum nr 1 w Myszkowie, które wystawiły po dwa zespoły: zespół I i zespół II z gimnazjum nr 1 pod wodzą nauczyciela Andrzeja Będkowskiego, zespół I i zespół II z gimnazjum nr 5 w Myszkowie pod kierownictwem Marka Szycowskiego - organizatora turnieju. Turniej był prowadzony w systemie pucharowym.

drużyna I Gim. nr 1 (0-4) drużyna II Gim. nr 5
drużyna II Gim. nr 1 (1-5)  drużyna I Gim. nr 5
mecz o 3. miejsce
drużyna I Gim nr 1 (3-1) drużyna II Gim. nr 1
mecz o 1. miejsce
drużyna I Gim. nr 5 (3-2) drużyna II Gim. nr 5

Ponadto, w Miejskim Domu Kultury zostały wręczone kółka olimpijskie dla najlepszych sportowców naszego regionu w kategoriach młodzieżowych, które wręczył zasłużonym sportowcom burmistrz Romaniuk.

I kółko olimpijskie:
Piotr Napora - MKS Myszków, piłka nożna; 16 lat
Bartłomiej Pęczak -  LKS Myszków, podnoszenie ciężarów; 17lat
Filip Dłubała - LKS Myszków, podnoszenie ciężarów; 18 lat
Krzysztof Burdyn - MTS AS, piłka siatkowa, IV LO Częstochowa
Wojciech Widz, MTS AS, piłka siatkowa, LO Myszków
Karol Bubel - kolarstwo
Konrad Musialik - kolarstwo
Dariusz Chłondzyński - kolarstwo
Patrycja Wrzosowska - kolarstwo
Dariusz Sikora - kolarstwo

II kółko olimpijskie:
Bartosz Pilis - kolarstwo
Łukasz Nowacki - kolarstwo
Dariusz Wiśniewski - kolarstwo
Patryk i Grzegorz Kosteccy - kolarstwo

III kółko olimpijskie:
Kamil Gradek

Regionalna Rada Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie uhonorowała medalem za zasługi dla ruchu olimpijskiego burmistrza miasta Myszkowa Janusza Romaniuka a także Antoniego Kusiaka za 55 lat działalności na rzecz PKOl.

W uroczystościach rocznicowych uczestniczyli: Grzegorz Lipowski - prezes Regionalnej Rady PKOl, Jerzy Ragowiec - wiceprezes Regionalnej Rady PKOl, Władysław Prochaska – sekretarz Regionalnej Rady PKOl, Bogdan Komer - sekretarz Regionalnej Rady PKOl a także znakomici olimpijczycy: Zygmunt Anczok - złoty medalista olimpijski w Monachium 1972 r. (piłka nożna), Dariusz Goździak - złoty medalista z Barcelony 1992 r. w drużynowym pięcioboju nowoczesnym, Dariusz Flak - zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego w Paraolimpiadzie w Pekinie 2008 r., Jakub Jelonek - polski lekkoatleta, chodziarz, reprezentant Polski w chodzie na 20 km na  igrzyskach w Pekinie 2008 r.