"Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"

"Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"

Uczniowie klasy pierwszej SP nr 4, pod opieką wychowawcy mgr Beaty Macherzyńskiej, od 01.02.2010 r. do 20.06.2010 r. uczestniczyli w projekcie Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy – II etap. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Funduszu Społecznego.

Głównym celem Projektu było wdrożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną odbywało się poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych  w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.

W trakcie realizacji Projektu organizowane były rodzaje aktywności kształtujące wszystkie typy inteligencji:
- językową
- wizualno- przestrzenną
- matematyczno-logiczną
- ruchową
- muzyczną
- przyrodniczą
- interpersonalną
- intrapersonalną  (wg H. Gardnera wszystkie inteligencje są równouprawnione, żadna nie jest ważniejsza od innej).

Praca z dziećmi prowadzona była podczas zajęć obowiązkowych w ramach realizacji podstawy programowej oraz na 50 dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. Zajęcia realizowano na terenie szkoły, w tym w Dziecięcych Ośrodkach Zainteresowań oraz poza szkołą, w czasie zaplanowanych wspólnych wyjść, wycieczek, zajęć dydaktycznych.

Uczestnictwo w projekcie było ciekawym wyzwaniem dla każdego dziecka. Niektórzy poszerzyli swoje zainteresowania, zdolności lub odkryli nowe. Również rodzice i nauczyciel   pogłębili wiedzę na temat inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Zrozumieli, że ich zadaniem jest rozwijanie i wspieranie tych zdolności. Dzieci systematycznie i chętnie uczestniczyły w zajęciach.

18.06.2010 r. projekt zakończył się prezentacją efektów pracy uczniów. Na pokaz pt.: „Zabieramy w podróż mamę i tatę” zaproszono rodziców, dyrektora szkoły i nauczycieli.

Wszelkie informacje dotyczące Projektu dostępne są na stronie internetowej www.pierwszaki.eu.

Pierwszy Ośrodek Zainteresowań
Sprzyja rozwijaniu wszystkich inteligencji, a szczególnie inteligencji: językowej, interpersonalnej i intrapersonalnej.

Drugi Ośrodek Zainteresowań
Sprzyja rozwijaniu wszystkich inteligencji, a szczególnie inteligencji wizualno–przestrzennej, muzycznej, ruchowej oraz interpersonalnej i intrapersonalnej.

Trzeci Ośrodek Zainteresowań

Sprzyja rozwojowi wszystkich inteligencji, a szczególnie inteligencji matematyczno–logicznej, przyrodniczej, interpersonalnej i intrapersonalnej.