Kary za wypalanie traw

Kary za wypalanie traw

W okresie wiosennym powszechnym zjawiskiem stało się wypalanie traw na łąkach. Wśród społeczeństwa nadal panuje przekonanie, że wypalanie traw poprawia jakość gleby. Tymczasem pozbawienie gleby naturalnej pokrywy roślinnej powoduje przyspieszenie jej erozji i wyjałowienie. Pozbawiona pokrywy roślinnej gleba jest bezbronna wobec działania czynników atmosferycznych - promieni słonecznych, wiatru, opadów. W płomieniach giną nie tylko suche trawy, ale cały system korzeniowy, flora oraz bakterie i grzyby - zniszczeniu ulega całe bogactwo przyrody. Wypalanie powoduje również lokalne zanieczyszczenie powietrza.

Znaczna część pożarów w lasach i ich otoczeniu powstaje wskutek nierozważnej działalności człowieka, często związanej z wypalaniem roślinności. Płonące łąki stanowią również zagrożenie dla siedzib ludzkich - domów, budynków gospodarczych, zakładów przemysłowych.

Taka działalność podlega karaniu, informujemy i przestrzegamy przed tym niebezpiecznym zjawiskiem.