Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Myszków Rozwija możliwości

miastomyszkow.pl

Mapa

strony

Aktualności

Uwaga - zagrożenie krztuścem

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Uwaga - zagrożenie krztuścem

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Myszkowie w związku z występowaniem zachorowań na krztusiec  zwraca się z prośbą o podjęcie stosownych działań dotyczących profilaktyki  w/w jednostki chorobowej  w placówkach nauczania i wychowania.

Kaszel u dziecka jest jednym z najczęstszych objawów infekcji dróg oddechowych niezależnie od tego czy choroba ma tło wirusowe czy też bakteryjne. W większości przypadków skuteczne leczenie infekcji powoduje, że kaszel u dziecka ustępuje po 1 lub 2 tygodniach. Wyjątkiem jest krztusiec nazywany też kokluszem. Jak sama nazwa tej choroby wskazuje, głównym objawem jest odkrztuszanie przez dziecko wydzieliny podczas częstych, męczących napadów kaszlu. Jest to ostra choroba zakaźna wieku dziecięcego wywołana zakażeniem dziecka bakterią Bordetella pertussis (pałeczką krztuśca). Krztusiec jest bardzo zaraźliwy i w większości zapadają na niego dzieci w okresie przedszkolnym i szkolnym.

Do zakażenia się krztuścem dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorym na krztusiec lub drogą kropelkową, poprzez inhalację rozpylanej w powietrzu podczas kaszlu wydzieliny z dróg oddechowych chorego. Typowy krztusiec przebiega w kilku charakterystycznych fazach.
Choroba zaczyna się bezobjawowym okresem wylęgania, który trwa około 2 tygodnie.

Pierwszą fazą choroby jest okres nieżytowy objawiający się ogólnym osłabieniem, bólem gardła, katarem, zapaleniem spojówek i stanem podgorączkowym. W tej fazie wymienione objawy mogą zostać przypisane różnym innym chorobom np. przeziębieniu. Okres ten również trwa około 2 tygodni. Jest to również czas największej zakaźności chorego dla otoczenia.

W drugiej fazie choroby pojawia się napadowy kaszel, który początkowo jest suchy i ma raczej charakter pokasływania. Często nasila się w nocy. Za napady kaszlu odpowiedzialna jest toksyna  krztuścowa, którą produkują pałeczki Bordetella pertussis.  U części dzieci choroba kończy się na tym etapie i traktowana wówczas jest jako tzw. poronna albo  niepełnoobjawowa postać krztuśca.

W większości jednak przypadków choroba rozwija się dalej, kiedy to kaszel jest już bardzo nasilony z głębokim i świszczącym wdechem, opisywanym nieraz przez rodziców jako „pianie koguta” lub zanoszenie się. W ciągu doby napadów kaszlu może być od kilkunastu do kilkudziesięciu i mogą trwać do kilku minut każdy. Napad kaszlu może być sprowokowany prze płacz dziecka, zwiększony wysiłek fizyczny lub uciśnięcie języka np. łyżeczką przy karmieniu lub szpatułką podczas badania lekarskiego. Napady kaszlu krztuścowego kończą się odkrztuszaniem lepkiej i gęstej wydzieliny, a także często prowokują wymioty. Na skutek wzrostu ciśnienia w drobnych naczyniach krwionośnych błon śluzowych i skóry twarzy, u dziecka mogą pojawiać się drobne wybroczyny lub wylewy krwi widoczne na spojówkach lub na twarzy. Mogą też pojawiać się obrzęki twarzy i oczu. Kaszel krztuścowy jest bardzo dużym wysiłkiem dla dziecka, toteż jest ono podczas kaszlu niespokojne i silnie zaczerwienione na twarzy, a po napadzie zmęczone.

Krztusiec jest jedną z 10 chorób zakaźnych najczęściej powodujących zgony u dzieci – podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Obserwowany obecnie wzrost zachorowań na krztusiec dotyczy głównie młodzieży i dorosłych, u których zanika odporność uzyskana w wyniku szczepienia w dzieciństwie.

W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na terenie powiatu myszkowskiego , szczególnie u młodzieży gimnazjalnej, zwracam się z prośbą  o informowanie rodziców, aby zwracali baczną uwagę na swoje dzieci i  reagowali już w I fazie choroby, kiedy  pojawiają  się  pierwsze objawy, bo często są bagatelizowane, tzn. traktowane jak objaw zwykłej infekcji.

Proszę również, aby nauczyciele i wychowawcy byli wyczuleni, kiedy zauważą u swoich uczniów niedyspozycyjność i powiadamiali rodziców, aby  konsultowali się z lekarzami w placówce służby zdrowia odnośnie stwierdzonych objawów chorobowych.

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Myszkowie
dr n. med. Marek Olenderek

23

WRZ

2014

1797

razy

czytano

2075/2709

miastomyszkow.pl

Zdjęcie: Miasto Myszków z lotu ptaka.
Logo serwisu.
Zdjęcie: Galeria filmów.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Urząd Miasta Myszków
Zdjęcie: Galeria zdjęć.

Galeria filmów

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Newsletter

Ukryj moduł.