Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Myszków Rozwija możliwości

miastomyszkow.pl

Mapa

strony

Aktualności

Od 1 lipca br. zmiany w programie "Czyste Powietrze"

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Od 1 lipca br. zmiany w programie "Czyste Powietrze"

Wycofanie dotacji na kotły węglowe, zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania oraz poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie - to trzy nowości w programie „Czyste Powietrze”, które zaczną obowiązywać już od 1 lipca 2021 roku.

Wytyczne Komisji Europejskiej, zapisy Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu, a także obowiązujące uchwały antysmogowe w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego (węgla) – te czynniki zdeterminowały zapowiadane już wcześniej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmiany w programie „Czyste Powietrze”obowiązujące od 1 lipca 2021 roku.

Koniec dotacji na piece węglowe
Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste Powietrze” będzie możliwy tylko do końca obecnego roku. Zatem, aby otrzymać dotację wnioskujący musi do 31 grudnia 2021 r. złożyć wniosek o dofinansowanie obejmujący kocioł na węgiel, zakupić i zamontować to źródło ciepła a dodatkowo potrzebna jest faktura wystawiona do końca bieżącego roku (warunek ten nie dotyczy wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie, czyli przed 1 lipca 2021 r.).

Wyższe progi dochodowe
Kolejna nowość w „Czystym Powietrzu”, to podwyższenie progów dochodowych w drugiej części programu. Zmiana ma na celu ujednolicenie progów dochodowych programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, dzięki czemu więcej osób skorzysta z podwyższonego poziomu dofinansowania w „Czystym Powietrzu”, czyli otrzyma bezzwrotną dotację wynoszącą do 37 tys. zł. Od 1 lipca 2021 r. dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrósł o 229 zł , czyli do kwoty 2 189 zł. Z kolei dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy został podwyższony o 164 zł , czyli do poziomu 1 564 zł na osobę.

Wyższe dotacje na kotły na pellet o podwyższonym standardzie
Zgodnie z dotychczasowymi zapisami w programie „Czyste Powietrze”, począwszy od 1 lipca 2021 r. możliwe jest ubieganie się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. To szansa na dotacje do 9 tys. zł (nie więcej niż 45% faktycznie poniesionych kosztów) w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 tys. zł (nie więcej niż 60% kosztów).

Szczegóły w tym zakresie określają załączniki nr 2 i 2a do programu „Czyste Powietrze”, dostępne na stronie czystepowietrze.gov.pl (zakładka Weź dofinansowanie/Czyste Powietrze, materiały do pobrania) oraz na stronie WFOŚiGW w Katowicach gdzie w poz. nr 12 mowa jest o zakupie i montażu kotła na pellet drzewny z automatycznym sposobem podawania paliwa, o obniżonej emisyjności cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc pod numer 34/313-26-82 wew. 165, 163 i 157.


Przypominamy, że od 1 lutego w Urzędzie Miasta Myszkowa działa punkt przyjmowania wniosków w ramach rządowego programu "Czyste powietrze".

Punkt jest czynny w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 9:00-11:00 oraz we wtorki w godzinach 9:00-13:00. Prosimy o wcześniejsze umówienie się pod numerem telefonu 34 313 26 82 wew. 165, 163 i 157.

CZYSTE POWIETRZE
PROSZĘ O ZAPOZNANIE SIĘ Z PONIŻSZYMI INFORMACJAMI:
RZĄDOWY PROGRAM CZYSTE POWIETRZE

1. Dotyczy wyłącznie budynków jednorodzinnych  z  uregulowanym stanem prawnym i oddanych do użytkowania.
2. Dotyczy wyłącznie osób z określonym poniżej dochodem.

Wniosek o dofinansowanie składa właściciel nieruchomości lub jeden ze współwłaścicieli nieruchomości. 

Do złożenia wniosku i uzyskania dofinansowania kwalifikują się wnioskodawcy:
1) - których dochód roczny wynosi do 100 000 zł i wówczas kwalifikuje się do PODSTAWOWEGO POZIOMU DOFINANSOWANIA (jeżeli wnioskodawca rozlicza się wspólnie ze współmałżonkiem to dochód wylicza się poprzez podzielenie wspólnego dochodu z PIT-u dzieląc na dwie osoby)
(wniosek elektroniczny  wnioskodawca składa sam bezpośrednio do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w Urzędzie Miasta w Myszkowie można złożyć wniosek w wersji papierowej) 
Dochód wykazuje wnioskodawca czyli właściciel/współwłaściciel składający wniosek.
Podstawą do stwierdzenia dochodu jest PIT za ostatni rok kalendarzowy. 

2) - których dochód wynosi dla:
- gospodarstwa wieloosobowego - dochód miesięczny netto do 1 564,00 zł w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa 
- gospodarstwa jednoosobowego - dochody miesięczne netto do 2 189,00 zł w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa 
wówczas kwalifikuje się do PODWYŻSZONEGO POZIOMU DOFINANSOWANIA 
(mieszkaniec współpracuje z Urzędem Miasta Myszkowa w sprawie złożenia którejkolwiek formy wniosku tj. elektronicznej lub papierowej)
Podstawą do stwierdzenia dochodu jest zaświadczenie o dochodach wydane przez MOPS w Myszkowie.

Więcej o programie "Czyste powietrze" na stronie WFOŚIGW w Katowicach - kliknij tutaj oraz w zakładce "Czyste powietrze" - kliknij tutaj.

01

LIP

2021

1257

razy

czytano

282/3097

miastomyszkow.pl

Zdjęcie: Miasto Myszków z lotu ptaka.
Logo serwisu.
Zdjęcie: Galeria filmów.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Urząd Miasta Myszków
Zdjęcie: Galeria zdjęć.

Galeria filmów

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Newsletter

Ukryj moduł.